آموزش برندینگ و مدیریت برند 1

آموزش برندینگ و برندسازی

ساخت برند کاری زمان بر است. آموزش برندینگ و مدیریت برند جزو اولین مسائلی است که در مسیر برندسازی به آن توجه می شود. راه موفقیت بسته به محصول، خدمات، رده، بازار، میراث شرکت و بسیاری از عوامل دیگر می تواند مسیرهای زیادی را در بر داشته باشد. در یک سمت طیف ساخت برند، محصول یا خدمات فیزیکی با توصیفات ملموس آن قرار گرفته است، و در انتهای دیگر این طیف توصیفات ناملموس، با پیوستگی ها و ادراکات مرتبط با ارزش ها و شخصیت های برند قرار دارد. هیئت مدیره باید فرآیند را از کجا شروع کند و جهت درست کدام است؟

آموزش برندینگ و تسهیل و مدیریت این فرایند، تعیین جهت برند (برندها)، برندسازی و اطمینان حاصل کردن از در دسترس بودن منابع کافی به عهده هیئت مدیره است.

آموزش برندینگ و هماهنگی برند

ایجاد واژگان مشترک برند در تیم مدیریت شرکت و کل سازمان برای اطمینان از یک بحث و گفتگو مشترک بسیار مهم است. دو واژه ی ضروری در آموزش برندینگ که سازمان ها باید آن را به خوبی درک کنند، هویت برند و تصویر برند هستند.

هویت برند

هویت برند قصد استراتژیک شرکت برای برند، منحصر به فرد بودن، معنا و ارزش های آن و نحوه قرارگیری برند در بازار است. هویت برند نشان دهنده این است که هیئت مدیره می خواهد برند توسط مشتریان و سایر ذینفعان چگونه درک شود و همچنین می توان گفت هویت برند منشور استراتژیک برند است که ارتباط نزدیکی با استراتژی کلی برند دارد. هویت برند یک مفهوم استراتژیک بلند مدت است که با اهداف سازمان ارتباطي تنگاتنگ دارد.

تصویر برند

تصویر برند در ذهن مصرف کنندگان و ذینفعان در واقع همان تداعی برند است. تصویر برند به نحوه رمزگشایی کلیه سیگنال های ارائه شده توسط یک محصول ، برند ، شرکت یا حتی کشور معین توسط مشتریان و ذینفعان اشاره دارد. تصویر برند نتیجه ی بسیاری از عوامل خارجی از جمله ارتباطات بازاریابی است. این می تواند تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار گیرد، از جمله اهداف، بازارها، ارتباطات، اهداف بازاریابی و غیره.

وظیفه اصلی هیئت مدیره، آموزش برندینگ ، توسعه و مدیریت یک هویت برند پایدار و اطمینان از همسویی و هماهنگی متعادل بین هویت برند و تصویر برند است.

بازار پویاست و دائماً در حال تغییر است. بنابراین باید محیط رقابتی و جهت گیری آن به طور منظم مورد توجه قرار گیرد تا اطمینان حاصل شود که مقاصد توصیف شده در هویت برند برای رقابتی آسان در بازار مناسب است. شرکت ها باید اطمینان حاصل کنند که هویت، تصویر و فضای بازار در خدمت یک هدف مشترک است.

هویت برند غالبا تغییر نمی کند. با این حال، نحوه ارتباط آن ممکن است به طور منظم، در چارچوب های توصیف شده در هویت برند تغییر کند.

هویت برند در برندینگ

آموزش برندینگ بوسیله مدل مدیریت برند

مدل مدیریت برند یک مدل شش مرحله ای برای ساخت، مدیریت و ارزیابی برندهای قوی در آموزش برندینگ را توصیف می کند. این به هیئت مدیره های آسیایی کمک می کند تا روندها و تلاش های خود را در جهتی درست متمرکز کنند. در ساخت برندهای قوی ، شرکت ها باید شش وظیفه مهم را انجام دهند:

حسابرسی برند: درک عمیق مبتنی بر داده ها ، تجربه و سایر بینش ها

هویت برند: سند استراتژیک برند

استراتژی برند: جهت در نظر گرفته شده که مرتبط با استراتژی شرکت است

پیاده سازی برند: پیام ها و کانال های ارتباطی

ارزش ویژه برند و ارزیابی برند با محوریت هیئت مدیره: چارچوب سیستماتیک در گستره سازمانی

مدل مدیریت برندینگ

حسابرسی برند

حسابرسی برند اولین گام اساسی در فرآیند آموزش برندینگ و ساخت برند است و فرایندی جامع است که شامل چهار مرحله عمده می باشد:

 1. تجزیه و تحلیل شرکت
 2. تجزیه و تحلیل مشتری
 3. تجزیه و تحلیل رقبا
 4. تجزیه و تحلیل سهامداران

هدف از حسابرسی برند ارائه تجزیه و تحلیل کلی برند از منابع داخلی و خارجی است. شرکت ها با انجام حسابرسی برند می توانند مزایای بسیاری کسب کنند.

حسابرسی برند چارچوبی ساختار یافته و پایه ای قوی را فراهم می کند که شرکت ها بتوانند هویت برند را تعریف کرده و اقدامات آینده را به صورت راهبردی برنامه ریزی کنند.

شرکت ها به طور معمول اطلاعات ارزشمندی در مورد مشتریان، کانال های توزیع و رقبا دارند. این اطلاعات را می توان از طریق تحقیقات کتابخانه ای و مصاحبه های کارکنان یا ذینفعان خارجی جمع آوری کرد.

به طور فزاینده ای، حسابرسی های تجاری بر روی استفاده مداوم از عناصر خلاقانه و بصری یک برند (شکل و اندازه لوگو، فونت های استفاده شده در نام برند، رنگ ها، شکل و ظاهر فروشگاه های خرده فروشی و غیره) تمرکز دارند.

نیاز است تا سازمان های جهانی و منطقه ای مرتبط با برند در چندین کشور اطمینان حاصل کنند که عناصر بصری بازاریابی برند، بدون در نظر گرفتن تفاوت های زبانی در کشورهای مختلف از یکنواختی و انسجام قوی برخوردار است.

برای به دست آوردن دیدگاهی بی طرفانه نسبت به بازار و برند، شرکت ها می توانند از تحقیقات برند خارجی که معمولاً ترکیبی از تکنیک های کمی و کیف است، استفاده کنند. چندین مجموعه داده از طریق مصاحبه های عمیق، گروه های تمرکز ، نظرسنجی ها و پرسشنامه ها جمع آوری می شود.

سپس از ابزارهای آماری پیچیده ای مانند تجزیه و تحلیل متقابل ، تحلیل عاملی و رگرسیون برای تجزیه و تحلیل و ساختارمند کردن حجم زیادی از داده ها جهت ارائه یافته ها در قالب های مختلف کاربرپسند و در سطوح مختلف جزئیات استفاده می شود. سایر روشهای معمول مورد استفاده شامل تجزیه تحلیل خوشه ای ، مقیاس گذاری چند بعدی و تجزیه و تحلیل همبستگی است.

 • در مورد نقاط قوت و ضعف سبد فعلی برند درک بهتری داشته باشید.
 • جایگاه فعلی آنها را در بازار تعیین کرده و موقعیت مطلوب را فرموله کنید.
 • هرگونه شکاف احتمالی  بین ذینفعان داخلی و خارجی در درک برند را ارزیابی کنید.
 • موقعیت نسبی شرکت را نسبت به رقبا مشخص کنید.
 • نیازها ، ترجیحات و اولویت های مشتریان را در یک بازار معین درک کنید.
 • انجمن ها و شخصیت هایی ایجاد کنید که مرتبط با مشتری ها و مطلوب آنها باشند و به وسیله آنها تشدید شوند.
 • استراتژی هایی را تدوین کنید که به آنها کمک کند تا از رقبای خود پیشی بگیرند.

برندها به طور بالقوه می توانند از ویژگی ها و مزایای بی شمارِ ملموس و ناملموس و پیچیده گی بین آنها تشکیل شده باشند. در آموزش برندینگ با توجه به موفق ترین برندها بر ویژگی ها، مزایا و جنبه های احساسی تأکید دارند، نه تنها به این دلیل که این موارد برای مشتریان مهم هستند، بلکه به این دلیل که یک برند را از رقبا متمایز می کنند. این ویژگی ها “متمایز کننده ی برند” نامیده می شوند و برای ایجاد ارزش برند بسیار مهم هستند.

برند موفق چیزی فراتر از حس ششم و ایده های خلاقانه عالی است. شرکت های آسیایی می توانند از یک رویکرد دقیق و مبتنی بر واقعیت برای برندینگ بهره مند شوند. برندینگ مقرون به صرفه به بینش عمیق در مورد نیازها و ترجیحات مشتری و سایر بینش های بازار بستگی دارد تا بتوان با موفقیت برند را طراحی کرد.

با درک ناهمگونی فرهنگ های مختلف آسیایی ، هر شرکت آسیایی که به دنبال رشد بالا و برندینگ عالیست باید درک درستی از نیازها و ترجیحات مصرف کننده در بازارهای مختلفی که در آن فعالیت می کند یا در حال ورود به آن است، داشته باشد.

این مقاله ادامه دارد….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست