شخصیت برند، کاراکتر نیست

 

شخصیت برند، کاراکتر، مسکات، این 3 کلمه در معنی لغوی مترادف و مشابه هستند اما معنی واقعی آن ها متفاوت است.

چند مدل یا الگوی مختلف برای خلق شخصیت برند وجود دارد که شناخته شده ترین این مدل ها مدل جنیفر آکر و مدل آرکتایپ ها هستند.

 

شخصیت برندمدل شخصیت برند – جنیفر آکر – 1997

 

 

 

شخصیت برند

مدل آرکتایپ برند 

 

بعد از انجام تحقیقات بازار و بررسی رقبا، می توان استراتژی برند را تدوین کرد که شخصیت برند یکی از مواردی که به آن می پردازیم و بر مبنای هویت برند طراحی می شود.

ما به برند شخصیت می دهیم تا بتوانیم با لحن مشخص و رفتار مشخص با مشتری ارتباط برقرار کنیم و از بعد انسانی به آن ها بیشتر نزدیک شویم.

وقتی درباره شخصیت برند صحبت می کنیم یعنی یک برند کدام ویژگی های شخصیتی را دارد. یعنی مهربان است یا جدی، صمیمی است یا احساسی، ایده پرداز است یا اطلاعات زیادی دارد، قابل اعتماد است یا قانون شکن است و …

بعد از اینکه شخصیت برند بر مبنای هویت برند شکل گرفت، سایر استراتژی های برند را تعریف می کنیم و ویژگی های خاص این شخصیت را مخصوص به این برند تعریف می کنیم تا بتوانیم بعد از این با لحن این برند با مخاطب ارتباط برقرار کنیم و فواید مورد انتظار مخاطبان را بیشتر از بعد انسانی به آن ها انتقال دهیم.

تمام این موارد درباره شخصیت برند بود، اما بعد از خلق شخصیت برند، با توجه به مخاطبان، رقبا و هویت برند باید تصمیم گرفت که چطور می توان این شخصیت را در برنامه های ارتباطاتی به مخاطب انتقال داد.

آیا انتقال شخصیت برند به مخاطب از طریق تصاویر، ویدئوها و لحن کافی است یا باید از یک مسکات استفاده کرد.

مسکات چیست؟

اگر کاراکتری برای انتقال شخصیت برند خلق شود و کار آن ارتباط برقرار کردن با مخاطبان باشد و استراتژی های برند از طریق این کاراکتر به مخاطب انتقال داده شود، این فقط یک کاراکتر نیست و آن مسکات برند می گویند.

مسکات برند ام اند ام  –  m&m brand mascot

 

مسکات برند لاستیک میشلن – bibendum

 

مسکات برند مستر کلین

 

مسکات برند نسکوئیک

 

مسکات برند  کلاگز

 

مسکات برند چی توز

 

مسکات برند چاکلز

 

مسکات برند روزانه

 

مسکات برند شیبابا

 

شخصیت برند

مسکات برند علی بابا

 

شخصیت برند

مسکات برند ایران رادیاتور

 

کاراکتر چیست؟

اما اگر فقط یک تصویر موجود زنده به شکل انسان یا حیوان یا … طراحی شود تا مخاطب را از طریق آن جذب کنیم و برنامه های ارتباطاتی برای آن تعریف نکردیم و کار آن انتقال شخصیت برند به مخاطب نباشد آن فقط یک کاراکتر است.

کاراکتر برند بیک

 

شخصیت برند

کاراکتر برند مارکوپولو

 

شخصیت برند

کاراکتر برند نامی نو

 

کاراکنر برند لینا

 

پس شخصیت مربوط به ویژگی های ذاتی است که برای یک برند تعریف می کنیم، کاراکتر یک طرح است و مسکات، کاراکتری که شخصیت برند را به مخاطب انتقال می دهد.

 

مقالات مرتبط

برندسازی در 3 مرحله

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست