مشاوره برندینگ شغلی است خدماتی که نیاز مراحل خاص خود را دارد و لازم است کمی بیشتر در مورد آن و در مورد تفاوت های آن با مدیر برند نوشته شود. در ادامه این موارد را بررسی می کنیم.

مشاوران به ما کمک می کنند که هزینه اشتباهات و میزان ریسک ما کاهش یابد، چرا که مشاوران ما کسانی هستند که قبلا این کارها را در جایی دیگر انجام داده‫اند و با اطلاعات و هوشمندی خاص خودشان در تصمیم گیری هایمان نقش به سزایی دارند.

اگر در کشوری بازار خدمات نسبت به بازار کالا سهم بیشتری دارد، این یعنی آن کشور در حال توسعه یا توسعه یافته است. برای مثال در انگلستان سهم بازار خدمات بیش از ۷۰ درصد کل بازار است و انگلیسی ‫ها مردمانی هستند که به فروش فکر و استراتژی مشهور هستند.

بسیاری از برندها و شرکت‫های موفق آسیایی و اروپایی خدمات مشاوره برندینگ و بازاریابی خود را از شرکت‫های انگلیسی خریداری می کنند. هم اکنون بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا، از طریق ارائه خدمات مشاوره در بازاریابی بین الملل، مشاوره برندینگ، تبلیغات، روابط عمومی، برنامه‫ ریزی رسانه و تدوین استراتژی کسب درآمد می کنند.

در مقابل، کشورهایی که در چینش جدید تجارت جهانی، در موقعیت مونتاژ کار، کارگر ارزان و وارد کننده قرار گرفته اند، عمدتاً کشورهایی بوده اند که بازار مشاوره و شرکت های مشاوره در آن ضعیف بوده اند و به تعبیر دیگر، سهم بازار خدمات در آن ها کلاً ضعیف است.

برندینگ و بازاریابی از فعالیت های استراتژیک هستند. تبلیغات، برنامه ریزی رسانه، روابط عمومی، تبلیغات و ارتباطات دیجیتال و ترویج فروش از جمله ابزارهایی هستند که استراتژی از طریق آن ها انجام می‫شود. به همین خاطر، در میان این شرکت ها که خدمات مشاوره ای ارائه می دهند، تفاوت زیادی بین طراحی استراتژی و اجرای استراتژی وجود دارد.

مدیر یکی از شرکت های مشاوره برندینگ می گوید: “دفعات زیادی دیده ام که، وقتی کسانی در کار اجرای استراتژی هستند، ادعای تدوین استراتژی می کنند، در واقع منظورشان همان تدوین تاکتیک های ساده است. تدوین استراتژی نیاز به مدل ها و داده های دقیقی دارد که آن ها فاقد آن هستند. تدوین استراتژی دانشی است که با تخمین و حدس نسبتی ندارد.”

مهمترین نکته این است که “اگر داده ای در میان نباشد، گفته های شما هیچ فرقی با یک نظر یا یک ادعا ندارند.”

مشاور برندینگ

مشاور برندینگ کیست؟

مشاور برندینگ کسی است که با داده های به روز سرو کار دارد و از آن مهم تر استراتژی ها را می داند

مشاور برندینگ کسی است که استراتژی برند و در نهایت استراتژی بازاریابی را تدوین می کند؛ زیرا بدون تدوین استراتژی بازاریابی (که باید بر اساس پژوهش کمی یا کیفی انجام می شود) برندینگ امکان ندارد.

مشاور برندینگ باید حداقل 5 سال سابقه کار اجرایی در زمینه برند و تبلیغات داشته باشد و با ابزار تحقیق و برنامه ریزی آشنا باشد.

مشاوره برندینگ با پژوهش بازار شروع می شود، اینکه پژوهش کمی یا کیفی باشد با توجه به هر پروژه ای متفاوت است، مخاطب هدف و بینش بیرونی به دقت بررسی می شود، استراتژی های بالادستی و بینش درونی سازمان را بررسی می شود، رقبا به دقت تحلیل می شوند، نقشه بازار ترسیم می شود، بر مبنای استراتژی ها و نقشه بازار بیانیه جایگاه سازی برند تعریف می شود و موقعیتی که برند باید در آن نقطه از بازار بنشیند تعیین می شود.

مشاور برندینگ باید شخصیت برند را بر مبنای استراتژی ها و جایگاه برند مشخص کند و ویژگی های شخصیت برند را تعریف کند، اینکه برند با چه لحنی و چه ادبیاتی صحبت کند. بر اساس این اطلاعات، لوگو، رنگ، صدای برند، بو و عناصر دیگر برند توسط تیم برندینگ طراحی می شود.

در مرحله بعد مشاوره برندینگ، فعالیت های بازاریابی (از قبیل برنامه های قیمت گذاری، کمپین های تبلیغاتی و روابط عمومی، برنامه پخش در رسانه، پروموشن و …) آغاز می شود.

مشاوره برندینگ با کمک مدیر برند در کنار افزایش فروش، بر هویت برند نظارت می کند تا صدمه نبیند و حتی ارزش برند در میان مخاطبان افزایش یابد.

در مشاوره برندینگ ما در کنار انجام تمام این موارد، پیوسته در جستجوی اطلاعات جدید از محققان جامعه شناس، متخصصان CRM  یا مدیریت ارتباط با مشتری، کارشناسان رسانه های اجتماعی و بسیاری از تخصص های مرتبط هستیم تا در توسعه محصول جدید هیچ کاری بر اساس سلیقه و به اشتباه صورت نگیرد، زیرا سرنوشت یک برند و تعداد زیادی انسان به همین تصمیم ها وابسته است.

هیچ شرکت بین المللی و هیچ برند معتبری در دنیا از یک آژانس تبلیغاتی نمی خواهد که برایش استراتژی برند طراحی کند. این کار را معمولا شرکت های برندسازی و یا مشاوران برندینگ در دپارتمان مربوطه (با همکاری مدیر برند سازمان) انجام می دهند.

اما چند سالی است که شرکت های تبلیغاتی و حتی شرکت های روابط عمومی در دوران رکود بازار، یک عنوان مشاوره برندینگ هم به اسمشان اضافه کردند و با این کار بازار خود را گسترش دادند.

به همین دلیل امروزه ما دو نوع آژانس برندینگ داریم:

۱. آژانس هایی که از ابتدا کارشان برندینگ بوده است.

۲. آژانس های برندینگ که از دل آژانس تبلیغاتی بیرون آمده اند.

همین دسته بندی در مورد مشاوران برندینگ هم وجود دارد.

 

مشاوره برندینگ

با افزایش رقابت و پیشرفت برخی از برندها و همچنین حضور برخی از برندهای اروپایی، مشتریان متوجه شدند که کار مشاور برندینگ صرفا حرف زدن نیست. بلکه پیمودن مسیری است که به همراه مدیران شرکت ترسیم شده است. فهمیدند مشاور برندینگ شخصی است که جنس کارش مهندسی است و با داده ها سر و کار دارد نه با کلمات و حتی گاهی خوب سخنرانی نمی کند.

بنابراین بین مسئول برند و مسئول برندینگ، تفاوت وجود دارد. مسئول برندینگ همان تدوین کننده استراتژی برند است که می تواند به عنوان مشاور، از بیرون سازمان بیاید یا در شرکت های بزرگ، با عنوان استراتژیست برند، استخدام شود. اما مسئول یا مدیر برند در درون سازمان قرار دارد، با اصول تبلیغات آشناست، با تیم طراحی و هویت بصری آشناست، بودجه را می داند و مسئول فرآیندهای اجرایی مربوط به برند در سازمان است.

این موضوع را در نظر داشته باشیم که مشاوره برندینگ یک شغل خدماتی جدید است و مانند هر شغل خدماتی ما چیزی را می فروشیم که قابل دیدن نیست و چند سالی طول می کشد تا مشتری فرق بین خدمات نمایشی و خدماتی که نیاز واقعی شرکت و برند او را تامین می کند، تشخیص دهد.

نکته مهم این است که تخصص برندینگ آن قدرها هم ساده نیست که هرکس با خواندن یک کتاب به ابزار آن مجهز شود. زمانی سپری شد تا حتی در خود مشاغل برندینگ هم تفاوت بین تدوین کننده استراتژی برند، مدیر برند و مدیر برنامه های ارتباطات برند را متوجه شدند و بدانند که هر کدام تخصص جداگانه ای دارند.

شاید به مطالب زیر هم علاقمند باشید:
انواع برندسازی و معرفی 7 نوع رایج برندسازی در دنیا

اهمیت برندسازی برای کسب و کارها | فرآیند برندسازی

برندسازی چیست و تفاوت برند و برندسازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست