نحوه ساخت برند و 8 نکته مهم

make a brand

نحوه ساخت برند روش ها و مدل های متفاوتی دارد. بسیاری از صاحبان کسب ‌وکار تلاش می‌کنند یک برند برای کسب ‌وکار خود ایجاد کنند. یک برند اثر جمعی یا  اثر ماندگار از آنچه دیده می‌شود، شنیده می‌شود، یا توسط مشتریانی که با شرکت و محصولات و خدمات آن ارتباط برقرار می‌کنند، است. در فرآیند ساخت یک برند، کسب و کار در حال مدیریت تأثیری است، که محصول یا خدمات بر مشتری می گذارد.

 

نکات کلیدی

  • برند یک تجربه کامل است که یک مشتری با یک شرکت و محصولات و خدمات آن دارد.
  • یک برند موفق می‌تواند کلید موفقیت یک شرکت باشد در حالی که یک برند با مدیریت ضعیف می‌تواند یک شرکت را غرق کند.
  • برخی از حوزه‌های کلیدی که هنگام ایجاد یک برند در نظر گرفته می‌شوند، سازگاری، تمایز، خلاقیت و ایجاد یک ارتباط احساسی است.
  • نظارت بر برند برای حفظ سلامت آن مهم است.

 

کسب و کار خود را مشخص کنید، برند خود را بسازید

برای اینکه ایده‌ای از آنچه که برند شما ممکن است به نظر برسد تهیه کنید، سه چیز بنویسید که کسب‌وکار شما را تعریف می‌کند. به عنوان مثال، یک شرکت خشک شویی که در کت و شلوار و لباس های درجه یک تخصص دارد ممکن است موارد زیر را انتخاب کند:

  • لباس بسیار تمیز ؛ 2) ارائه خدمات در همان روز 3) تکنیک تمیز کردن ایمن

این موارد می‌تواند به “تمیز، سریع و ایمن” خلاصه شود.

 

نحوه ساخت برند

1- ثبات داشته باشید

برند باید پیام یکسانی داشته باشد تا بر روی تمام مشتریان شما تاثیر بگذارد. بی درنگ، بهترین مثال در این مورد مک دونالد است.

فقط با دیدن M  طلایی می توانید مک دونالد را در هر جای دنیا پیدا کنید. وقتی به داخل آن می روید، می توانید بدون صحبت، همبرگر و سیب زمینی سرخ کرده سفارش دهید. علاوه بر این، قبل از خوردن اولین لقمه می دانید که طعم آن برگر چگونه است.

این برای آن است که مک‌دونالد در سراسر جهان منوی استانداردی دارد. یک منوی منطقه‌ای کوچک‌تر نیز وجود دارد که در اختیار صاحبان فرانشیز قرار دارد، اما همه رستوران‌ها باید موارد اصلی یکسان را ارائه دهند (چیزبرگر، بیگ مک و غیره).

مردم به مک دونالند برای سلامتی نمی‌روند. آن‌ها به آنجا می‌روند چون می‌دانند قرار است چه چیزی را انتظار داشته باشند و از آن خوششان بیاید.

شما می خواهید همین پیام ثابت را ایجاد کنید: “هنگامی که از محصول یا خدمات من استفاده می کنید، هر بار دقیقاً به آنچه می خواهید، می رسید.”

 

2- محصول را متمایز کنید

برندها در ایجاد شکاف بین خودشان و رقبای‌شان در ذهن مصرف کنندگان موفق هستند.

به طور کلی، شرکت‌ها در صنعت یکسان محصولاتی را ارایه می‌کنند که ۹۹.۹ درصد از نظر فنی مشابه هستند؛ اما تفاوت در برند است. برای مثال، اگر شما برچسب نیم‌تنه لویی ویتون را پاره کنید و بر روی یک برچسب کلوین کلین کار کنید، چند نفر متوجه می‌شوند؟

در تمایز برند خود، باید در برابر برندهای دیگر در زمینه خود کار کنید. شما باید آن تفاوت کوچک را بین خدمات یا محصول خود و رقبای خود پیدا کنید.

بعد از آن که آن را کشف کردید، به هر طریقی که می‌توانید برنامه های ارتباطاتی و فعالیت های بازاریابی را شروع کنید. اگر مصرف کنندگان دو انتخاب مشابه در قیمت و کیفیت داشته باشند، به سمت آن که تمایز ایجاد می‌کند، می‌روند. با متمایز کردن برند خود آن‌ها را تشویق خواهید کرد که به جای رقیب تان به دنبال شما بگردند.

 

3- خلاق باشید

ایده های خلاقانه و پیام های منحصر به فرد همیشه موقعیت یک برند را ارتقا می بخشد.

از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۰، کامپیوترهای اپل با افزایش چشمگیر فروش مواجه شدند. دلایل زیادی برای این موضوع وجود دارد، اما نکته مهم این است که آن‌ها برند خود را طوری نمایش دادند تا خلاقیت را تجسم کنند. اپل تبلیغاتی را اجرا کرد که کامپیوترهای خود را با افرادی که در حال پیشرفت بودند، پیوند می‌داد.

 

4- یک ارتباط عاطفی ایجاد کنید

شما می خواهید مردم در یک سطح احساسی با محصولات یا خدمات شما ارتباط برقرار کنند. اگر مشتریان بتوانند با استفاده از محصول یا خدمات شما به دوران مثبت زندگی خود بازگردند، شما شانس بسیار بیشتری برای ایجاد وفاداری به برند دارید.

همیشه لازم نیست که یک رابطه مثبت باشد، ممکن است فقط یک رابطه احساسی باشد. شرکت های بیمه این کار را با نشان دادن عواقب ناشی از بلایا مانند سیل و آتش سوزی انجام می دهند و سپس نمایندگان خود را در حال دلجویی از مردم نشان می دهند. پیام برند چیزی شبیه به این است: “ما همیشه در کنار شما خواهیم بود.”

حقیقت ساده این است که اگر بتوانید از جنبه کاملا منطقی مغز افراد دور شده و به سمت جنبه احساسی راه پیدا کنید، برند شما بسیار بیشتر دوام خواهد آورد. سعی کنید با هر کمپین بازاریابی که انجام می دهید جذابیت عاطفی برند خود را افزایش دهید.

 

5- بر برند خود نظارت داشته باشید

همانطور که برند خود را ساخته و توسعه می دهید، باید آن را با دقت تماشا کنید. شما نمی خواهید رقبایتان به عناصر اساسی برند شما تجاوز کرده یا آن ها را تحت کنترل خود درآورند. بنابراین نحوه جلوگیری از این کار را با هم بررسی می کنیم.

 

نحوه ساخت برند

 

6- مطالب خود را کنترل کنید

همه مطالب تبلیغاتی برای کسب و کار شما باید ظاهر، احساس و پیام مشابهی داشته باشند. اگر مطالبی دارید که با هم مطابقت ندارند، به عنوان مثال، یک پوستر سبز رنگ و یک تراکت آبی، یک سیگنال مخلوط در چندین سطح ارسال می کنید که مشتریان را گیج خواهد کرد.

اطمینان حاصل کنید که سبک همه مطالب یکسان است و با کسب و کار شما نیز مطابقت دارد.

7- فرهنگ شرکت را بررسی کنید

اگر کارمند دارید، آنها نیز بخشی از پیام را می شوند. اگر از یک زنجیره غذایی سالم استفاده می کنید، به دنبال کارمندانی باشید که سبک زندگی آنها از سلامت خوبی برخوردار باشد.

اگر شما یک شرکت حسابداری را اداره می کنید، احتمالاً کارمندانی خواهید داشت که احساس مسئولیت کنند. هنگام استخدام و همچنین هنگام تنظیم محیط اداری، باید این را در نظر داشته باشید و از خود بپرسید چه نوع دفتر – از مزایا تا شرایط کار – کارکنان مورد نظر شما را جذب کرده و نگه می دارد.

8- فرآیند بررسی

فرمول ساده ای که هنگام ساخت یک برند باید رعایت شود این است:

  1. روش های جدیدی را برای بازاریابی و برندسازی کالا یا خدمات خود آزمایش کنید
  2. آنچه را که پیشرفت درستی داشت و آنچه را می توان بهبود بخشید مرور کنید
  3. تصویری را که از قبل در ذهن مشتریان دارید تقویت کنید
  4. سه مرحله اول را تکرار کنید تا جواب دهد

 

یک برند برای سرمایه گذاران چه معنایی دارد

به راحتی نمی توان رقم دلاری برای ارزش یک برند تعیین کرد. برای شرکت هایی مانند کوکاکولا و اپل، زمان و تلاشی که برای برندسازی انجام می دهند تأثیر قابل توجهی بر نتایج نهایی آنها دارد و یک حفره اقتصادی در اطراف آنها ایجاد می کند.

ارزیابی تقریبی برند به عنوان یک مصرف کننده آسان تر از یک سرمایه گذار است. با مشاهده محصولات یک شرکت، مانیتورینگ آن در زمان های مشخص، بررسی تصویر ذهنی موجود نزد مخاطبان و بررسی برندهای بالقوه موجود در صنعت مورد نظر  تا حد زیادی می توان به ارزش تقریبی آن برند دست پیدا کرد.

 

برندهای خوب برای توسعه به زمان نیاز دارند

از نقطه صفر نمی توان کوکاکولا، نایکی و رولکس شد. باید صبور باشید و کمپین های خود را متمرکز کنید و کیفیت محصول یا خدماتی را که سعی در برندسازی آن دارید بهبود دهید.

همچنین از نقطه نظر سرمایه گذاری شرکت هایی که زمان و هزینه خود را برای برندسازی موثر صرف می کنند، می توانید در آینده بازدهی بهتری را کسب کنید.

 

مقالات مرتبط

 

برندسازی در 3 مرحله

 

برندسازی

 

کتاب های مرتبط

Brand Portfolio Strategy
The Brand Gap

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست