هفت هدف برای تحلیل وضعیت برند

تحلیل وضعیت برند

هدف از تحلیل وضعیت برند فراهم کردن طرحی کامل است از هرچه در حال حاضر می دانیم و به بازاریابی برند مربوط می شود. که معمولا از هفت بند تشکیل شده است. و هرکدام به نوعی در برندسازی و شناخته شدن آن اثر می گذارند.

 

چهاربند نخست با افرادی سر و کار دارد که از محصول استفاده می کنند یا در صورت جدید بودن محصول انتظار داریم که از آن استفاده کنند

  1. مصرف کنندگان کنونی
  2.  جغرافیا
  3. الگوی فصلی
  4.  چرخه خرید

هنگام بررسی کاربران کنونی – این که کجا زندگی می کنند (جغرافیا)، چه وقتی خرید می کنند (الگوی فصلی) و هر چند وقت یکبار خرید می کنند (چرخه خرید)- باید به یاد داشته باشیم که دنیا عوض شده است.

هر چه می گذرد، فرایند برندسازی و متقاعد کردن انبوهی از مخاطبان به انجام دادن یک کار سخت تر می شود.

رشته ارتباطات یکپارچه بازاریابی برنامه ای طراحی کرده که در آن افراد کمتری در هر گروه از مخاطبان جای می گیرند. برای محدود کردن مخاطبان باید سیستمی وجود داشته باشد که توسط آن بتوان گروه های ویژه ای را در میان کاربران تعریف کرد.

سه بند نهایی مرور سوابق، جزئیاتی درباره تاریخچه بازاریابی برند و نوع آن ارائه می دهد:

5-نیازمندی های خلاقیت

6-فروش رقابتی

7-رسانه رقابتی

7 بند برای تحلیل وضعیت برند

این 7 بند، مانند 7 رویکرد در برند شرایط مناسب را برای تحلیل وضعیت می سازند. پس برای بهترین تحلیل باید به وضعیت کنونی و تمام جنبه های اطلاعات جمع آوری شده بپردازند.

1) مصرف کنندگان کنونی و تحلیل وضعیت برند

درک اینکه چه کسی چه چیزی می خرد

این بخش از تحلیل وضعیت مدت هاست که بخش مخاطب هدف نام دارد، اما در واقع مروری است بر مصرف کنندگان کنونی. درک اینکه چه کسی چه محصولی می خرد، کلید موفقیت بازاریابی است.

اگر بتوانیم ذهنیت درستی از ماهیت مصرف کنندگان کنونی خود داشته باشیم، احتمال بیشتری وجود دارد که بتوانیم افرادی مشابه آن ها پیدا و جذب کنیم.

در بسیاری موارد می توان فرض کرد که مصرف کنندگان از محصول آگاه هستند و نقاط قوت و ضعف آن را می دانند. اطلاعاتی پیرامون برندهای رقیب نیز می تواند در این جا مفید باشد.

 2) تاکیدات جغرافیایی در تحلیل وضعیت برند

هدف بند جغرافیای تحلیل وضعیت این است که اطلاعاتی پیرامون محل زندگی مصرف کنندگان به خواننده بدهد.

اگر تاثیر جغرافیا بر روی برند خود را بدانیم، نه تنها می فهمیم که مشتری ها کجا زندگی می کنند، بلکه دیگر اطلاعات مفید مرتبط درباره این گروه پر اهمیت از مردم را جمع آوری خواهیم کرد.

اطلاعات جغرافیایی نه تنها برای تنظیم بند جغرافیایی تحلیل وضعیت مفید خواهند بود، بلکه به هنگام تصمیم گیری درباره رسانه، مبنایی خواهد بود که بدانید بودجه رسانه را در جاهایی باید خرج کنید.

در نهایت این اطلاعات جنبه های بیشتری به بخش مصرف کنندگان کنونی سند شما اضافه خواهد کرد.

3) الگوی فصلی وضعیت برند

تعیین دوره های کلیدی خرید

فروش یک ماه معین اگر با فروش اوقات دیگر در سال مقایسه شود، اطلاعاتی پیرامون زمان مناسب بازاریابی ارائه خواهد داد.

این قسمت از تحلیل وضعیت جزئیاتی درباره زمان های فروش طول سال ارائه می دهد. در اغلب موارد، برندها در فروش خود الگویی فصلی دارند و این الگو نقش پر رنگی در برنامه ریزی شما بازی می کند.

دوره های کلیدی فروش باید در بند الگوی فصلی تحلیل وضعیت مشخص شوند. این بند باید حاوی ضمیمه ای باشد که درصد فروش ماهانه و شاخص این درصد نسبت به میانگین ماهانه نشان داده شود.

4) چرخه خرید برای تحلیل وضعیت برند

این بند از سند بازاریابی شما به درک این موضوع کمک می کند که گروه هدفتان هر چند وقت یک بار از برندتان استفاده می کنند.

دانستن این موضوع مفید است زیرا به خواننده سند بازاریابی کمک می کند به دیدگاه خود رنگ و بویی تناوبی بدهد، تناوب در مصرف و تناوب در رسانه. به این کمک می کند که بدانیم هر چند وقت یکبار باید برای برند تبلیغ کنیم.

چرخه خرید یعنی تعداد روزهای میان دو خرید متوالی از یک واحد محصولی استاندارد، در یک صنعت معین.

5) نیازمندی های خلاقیت

هدف این بند از تحلیل وضعیت تعیین چارچوب نیازمندی هاست. احتمال اینکه در نگارش ابتدایی این سند بتوانید به این پرسش پاسخ دهید خیلی کم است اما یک سری ورودی اولیه هستند که می توانید آن ها را تامین کنید و البته می توانند مفید باشند.

6) فروش رقابتی و وضعیت برند

چه چیزی در تحلیل وضعیت برند و فروش رقابتی اثر بخش است و چه چیزی نه

این مروری است بر وضعیت کنونی کسب و کار هم در مورد برند و هم تمام رقبای فعال در صنعت.

تعداد تکنیک تحلیل برای تعیین بازارهای خوب و ضعیف وجود دارد، یعنی جاهایی که تبلیغات اثر بخشی دارد و ندارد، جاهایی که ترویج فروش تاثیر دارد و ندارد، در کنار شماری از عوامل دیگر.

هدف کشف این موضوع است که کدام یک ار عناصر برنامه های بازاریابی برند و رقبایش اثر بخش است و کدام نیست.

7) رسانه رقابتی برای تحلیل وضعیت برند

بفهمید چه کسی چه هزینه ای کرده است

این بند مروری است بر سرمایه هایی که برندهای مختلف در سال گذشته صرف بازاریابی کرده اند.

جمع آوری این اطلاعات برای تحلیل وضعیت برند می تواند کار دشواری باشد خصوصا در ایران با توجه به اینکه اطلاعات دقیقی از پخش و بودجه های صرف شده وجود ندارد.

اما پیشنهاد می کنم برای این بخش به سایت مدیا آرشیو سر بزنید و تیزرهای تلویزیونی همه برندها را ببینید.

همینطور با جستجو در گوگل و شبکه های اجتماعی حداقل کاری که می توانید انجام دهید اطلاع از پیام هایی است که رقبا به مخاطبان خود داده اند و چند دفعه به چه روش ها و با چه رسانه هایی منتشر کرده اند.

12 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست