هویت برند چیست؟

Brand identity

هویت برند چیست ؟ همانطور که این مفهوم بیان می­کند، هویت برند نحوه شناسایی یک شرکت است. سازگاری هویت این برند با ویژگی های آن مانند فرهنگ، دید، شخصیت، موقعیت، ارائه ها، روابط و سایر باورهای معنایی که توسط نهاد دنبال می­شود، شکل می­گیرد. علاوه بر آن هویت برند در یک یا چند مولفه زیر به منظور ایجاد تصویر برند موردنظر، خلاصه می­شود:

لوگو، هویت بصری، شعار، برنامه بازاریابی، پیام ها و اقدامات، محصولات و بسته بندی، احساسات و سایر اجزای سازنده.

ما دوست داریم این اجزا را وسیله نقلیه­ ای بدانیم که منجر به ایجاد تصویر برند می­ شود. هویت برند هدفی است که وسایل نقلیه برای رسیدن به مقصد باید دنبال کنند که در اینجا همان درک مشتری است.

معمولا شرکت­ها از استراتژی­های برند استفاده می­کنند تا هویت و ارزش خود را به مصرف کنندگان و سهامداران بالقوه منتقل کنند. این بخش­های تخصصی یا آژانس­های خارجی هستند که باید استراتژی هویت برند مناسبی را ارائه و توسعه دهند.

برای آنکه برند خود را متمایز کنید، باید فرآیند پیچیده­ای را با توجه به مولفه­های هدف دنبال کنید. هر مولفه­ای که در معرض دید عموم قرار گیرد، برای شکل گیری هویت برند و در نتیجه ایجاد تصویر از آن مهم است. در واقع مرور برند در جلسات عمومی با هویت برند ایجاد می­شود که از لوگو، برنامه های بازاریابی، محصولات و بسته بندی، شعار، ظاهر و پیام ها و اقدامات تشکیل می­شود. ما این فرآیند را به عنوان یک استراتژی بازاریابی پیچیده در نظر می­گیریم که مستلزم دلالت بر تمام سطوحی است که به موفقیت یک محصول خاص علاقه دارند. این تلاش کلی منجر به ایجاد وفاداری و ارتباطات عاطفی با مردم هدف می­شود.

 

کلمه برند از زبان آلمانی و به معنای سوختن است. دیدگاه کلی آن اعلامیه مالکیت است و حتی تکامل یافته و پیچیده­تر، اما مفهوم مالکیت هنوز وجود دارد و با گذشت زمان اهمیت بیشتری یافته است. به زودی پس از ظهور مفهوم مالکیت، مصرف کنندگان ترجیحات تولیدکنندگان یا ارائه دهندگان خاص را شروع کردند.

این همیشه ارتباط قوی بین هویت و مسئولیت در قبال مشتری و در نتیجه تمایل صاحبان سهام برای افزایش شناسایی و تمایز برای محصول یا خدمات خود بود.

کل تاریخچه برند پیچیده است و تحت تأثیر روندهای مختلف قرار گرفته است. اما وقتی درباره چنین مواردی بحث می کنیم، مهم است که دانش مرتبط با موضوع را به روز کنیم.

 

هویت برند

 

مطالعه موردی برند نسکافه

شفافیت مفهوم در این برند مورد توجه قرار می­گیرد؛ بنابراین شناسایی مشخصات زیر در مشخصات تجاری نسکافه آسان است.

ماموریت : نسکافه به تهیه قهوه­های عالی اختصاص داده شده است تا بتوانید هر روز از آن لذت ببرید.

Mantra : جمع­ آوری مردم، مزه عالی قهوه، سلامت.

بازار هدف: بازار هدف نسکافه شامل کسانی است که قهوه می نوشند و به دنبال قهوه خوب هستند.

محصولات : محصولات قهوه

مکان : از فروشگاه­ های مناسب گرفته تا سوپرمارکت­ها و رستوران­ها.

ارتباطات برند : با تعامل در شبکه های اجتماعی، جامعه، تبلیغات چاپی و نمایشگا­ه­های جاده­ای شکل می­گیرد.

هویت برند

هویت برند نسکافه

نسکافه یک برند قدرتمند است که حدود 70 سال پیش در سنگاپور تاسیس شد. انجمن اصلی نام تجاری نسکافه شرکت مادر Nestle و نمایه بین المللی متعلق به طیف بسیار متنوعی از محصولات قهوه است. خوشبختانه عناصر مرتبط با هویت برند که قبلا بیان کردیم، توسط نسکافه مورد استفاده قرار می­گیرد. این امر آزمایش چارچوب را بر روی تصویر برند نسکافه امکان پذیر می­کند.

برای جلوگیری از انحصارطلبی بودن این بحث توسط نسکافه، ارزیابی کلی از هویت نام تجاری آن انجام خواهیم داد. کلیت برند بر اساس ساختار زیر است: نام تجاری، ثبات نام تجاری، شهرت بالای Nestle و ترکیب رسانه­ای مانند تبلیغات تلویزیونی، رادیو، سینما، بسته بندی، حمایت مالی از رویدادها و تبلیغات فروش آسان.

نسکافه در رومانی

از سال 1995 Nestle فعالیت خود را در رومانی با قهوه، غلات، سوپ فوری و غذای کودک آغاز کرد. این شرکت در طول حضور خود در رومانی در سال 2009 گردش مالی تقریبا 150 میلیون یورویی داشته است. البته این شرکت با نسکافه بزرگترین بازیکن بازار قهوه فوری در رومانی است.

در رومانی، نسکافه با سبد محصولات متمایز بر اساس مشخصات سلیقه مصرف کننده، پیشرو است. به دلیل در دسترس بودن فروشگاه و قیمت، سهم عمده بازار قهوه فوری را در اختیار دارد.

تأثیر عنصر هویت نام تجاری

با توجه به نتایج حاصل از جمع آوری داده ها، سلسله مراتبی از اهمیت هر یک از عناصر هویت برند برای تصویر برند را استخراج کرده­ایم. باید بگوییم که نتایج حاصل طبق انتظارات من بود؛ در واقع  با توجه به تمرکز مارک های اصلی در جهان بر جنبه های خاصی از هویت مارک، یک سلسله مراتب منطقی وجود دارد.

درجات حاصل از محاسبه نمرات از بخش ارزیابی هویت برند و طبق پرسشنامه حاصل شده است. سلسله مراتب به شرح زیر است:

  1. محصولات و بسته بندی (22%)
  2. وثیقه بازاریابی (20%)
  3. آرم (18%)
  4. پیام­ها و اقدامات (14%)
  5. علامت­ها (13%)
  6. نوشت افزار (7%)
  7. ظاهر (6%)

برای رسیدن به نتیجه گیری در مورد وجود رابطه بین این دو سری داده ها، ما آزمون های همبستگی Pearson  را از طریق SPSS 17.0 برای هر یک از عناصر هویت مارک انجام خواهیم داد. با این اوصاف، آزمایشات در مورد ارزیابی عمومی آرم و ارزیابی آرم نسکافه، ارزیابی عمومی نوشت افزار و نوشت افزار نسکافه، ارزیابی عمومی وثیقه های بازاریابی و ارزیابی وثیقه های بازاریابی نسکافه ای، ارزیابی عمومی محصولات و بسته بندی و ارزیابی نساجی و بسته بندی، ارزیابی کلی طراحی ظاهر و ارزیابی کلی طراحی ظاهر نسکافه، ارزیابی کلی پیام ها و اقدامات و ارزیابی کلی پیام ها و اقدامات نسکافه، علامت گذاری عمومی انجام خواهد شد.

 

مقالات مرتبط

 

principles 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست