اثر بازاریابی محتوا در موفقیت دیجیتال برندینگ

بازاریابی محتوا در دیجیتال برندیگ

در مورد بازاریابی محتوا اغلب هنگام بررسی تجربه کاربر و بهینه سازی موتور جستجو صحبت می شود، اما بازاریابی محتوا بخشی مهم از رویکرد شما در برندینگ دیجیتال نیز هست.

اساساً، بازاریابی محتوا ارائه محتوای مفید و جذاب متناسب با سفر کاربر است. به طور کلی، بازاریابی محتوا به معنای تأمین ارزشی فراتر از آن چیزی است که محصول شما به صورت مستقیم ارائه می دهد.

بازاریابی محتوا  و ارزش پیشنهادی برند

بازاریابی محتوا به ما امکان می دهد ارزش پیشنهادی خود را از طریق محتوا یا خدمات دیجیتال تقویت کنیم. از همه مهمتر ما این فرصت را داریم که با استفاده خلاقانه از فن آوری های دیجیتال این ارزش را از طریق تعامل با دیگران ارائه دهیم.

همه ایده های بسیار ساده را می توان به چیزی بسیار قوی تر تبدیل کرد که به صورت تعاملی ارزش پیشنهادی برند را تقویت کند. درک این نکته مهم است که چگونه می توان این کار را در سازمان هایی که محصولات یا خدمات کاملاً متفاوت دارند اعمال کرد.

یک خدمت B2B به طور کلی یک خرید با درگیری بالا است. یعنی شما قبل از خرید خوب فکر می کنید و تحقیق می کنید. از طرف دیگر خرید شیرینی جات معمولاً یک خرید با درگیری بسیار کم است – بعید است که شما قبل از خرید، شکلات ها را به صورت آنلاین با هم مقایسه کنید! با این حال، استفاده از خدمات برندسازی دیجیتال و بازاریابی محتوا می تواند به تقویت ارزش پیشنهادی ارائه شده و جایگاه برند کمک کند.

مراحل سفر کاربر

هر سفر آنلاین مراحل مختلفی را در بر می‌گیرد که با کمبود آگاهی در مورد موضوعی خاص شروع می شود،  هرچند در اصل برای هدایت اهداف تجاری و وفاداری پس از خرید انجام می شود. پس در اینجاست که ارزش بازاریابی محتوا در دیجیتال برندینگ نمایان می شود.

طیف گسترده ای از مدل های مختلف وجود دارد که می تواند به ما در تجسم این امر کمک کند، اما من فکر می کنم در نظر گرفتن یک قیف فروش سنتی نقطه ی بسیار خوبی برای شروع است.

قیف فروش سنتی

قیف فروش سنتی حرکت مخاطبان هدف ما را از نقطه ی نداشتن هیچ قصد تجاری و مرور کلی یا داشتن درک مبهم در مورد یک موضوع، از طریق داشتن علاقه فعال، به نقطه واقعی خرید و در نهایت به مرحله وفاداری بالقوه نشان می دهد.

قیف فروش در دیجیتال برندینگ

نقش بازاریابی محتوا در قیف فروش

آنچه نمودار نشان می دهد این است که این سفر لزوماً سفری خطی نیست. قبل از اینکه به مرحله علاقه فعال برویم، ممکن است مدت زمانی طولانی را به مطالعه و مرور مجدد محتوا بپردازیم.

همچنین، مدت زمان مرحله علاقه فعال با توجه به ارائه کالا/خدمات و مخاطبان هدف متفاوت خواهد بود. پس از ورود به مرحله وفاداری، ممکن است محتوای در نظر گرفته شده برای مرحله مرور را دوباره مفید بدانیم.

در هر مرحله از سفر، ما باید اهداف و انگیزه های مخاطب مورد نظر خود را درک کنیم و بفهمیم چه محتوا و تعاملاتی آنها را به مرحله بعدی سوق می دهد. ما خواهیم دید که چگونه می توانیم در یک لحظه محتوای این قیف را ترسیم کنیم.

ببینید ، فکر کنید ، انجام دهید ، مراقب باشید

Avinash Kaushik نویسنده، کارشناس و تحلیلگر مشهور در زمینه ی بازاریابی دیجیتال Google است. او از طریق وبلاگ خود این چارچوب بسیار مفید را شرح داده است “ببینید ، فکر کنید ، انجام دهید ، مراقب باشید”

می توانید اطلاعات بیشتر در مورد آن را در http://www.kaushik.net/avinash/ بخوانید، درک این مدل ساده و در عین حال این مدل بسیار انعطاف پذیر و موثر برای برنامه ریزی محتوا بسیار مفید است. در واقع مدل قیف مشتری و چارچوب “ببینید ، فکر کنید ، انجام دهید ، مراقب باشید” چیزی یکسان را به ما می گویند.

برای هر مرحله از سفر کاربر به محتوای مختلفی در زمینه های مختلف نیاز داریم.

مدل بازاریابی محتوا

این جدول چهار مرحله سفر کاربر (از هر دو مدل سفر کاربر) را نشان می دهد و سپس نمونه هایی از بازاریابی محتوا را در هر مرحله برای مخاطبان خاص مثال می زند.

محتوای دیدن (مرور) مورد علاقه عموم مخاطبان هدف ما است.

محتوای فکر کردن (علاقه فعال) به طور فعال با آنچه سازمان ها می فروشند مرتبط است.

انجام دادن (نقطه خرید) ارائه محصول اصلی آنها است.

متوجه خواهید شد که محتوای مرحله دیدن/ مرور می تواند در مرحله مراقب بودن/ وفاداری نیز استفاده شود.

ارزش پیشنهادی و سفر کاربر در محتوا

هنگامی که مخاطبان هدف، انگیزه های مختلف آنها و سفرهای کاربری را که به صورت بالقوه می تواند انجام دهند، ترسیم و درک می کنیم ،ما اساس یک طرح دیجیتالی را شروع کرده ایم. هنگامی که ما این اساس را با اهداف تجاری خود همسو کنیم و موفقیت و پیشرفت مان را بسنجیم، میتوانیم یک استراتژی دیجیتال ایجاد کنیم.

اکنون می توانیم درک کنیم که چگونه می توانیم هر مرحله از سفر کاربر را در نظر بگیریم. آنچه ما باید بدان نیز فکر کنیم این است که چگونه می توانیم از کانال های مختلف دیجیتال ازجمله بازاریابی محتوا برای رسیدن به اهداف خود به طور مناسب استفاده کنیم.

6 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • به نظر شما استفاده از اینفلوئنسر یا بلاگر چقدر میتونه مفید باشه

  پاسخ
  • این که از چه بلاگر یا اینفلوئسری استفاده کنین خیلی مهمه
   چون با توجه به هر بیزینس و هویتی که اون برند داره باید بلاگر متناسب با اون انتخاب بشه
   بنابراین قبل از هر چیزی نیاز به استراتژی های برند و دیجیتال مارکتینگ داریم
   اگر مخاطبان برند و بلاگری که انتخاب شده سبک زندگی مشترکی داشته باشن میتونه مفید باشه
   در غیر اینصورت تاثیر زیادی نخواهد داشت

   پاسخ
 • Tracey Calloway
  آذر 19, 1399 9:21 ق.ظ

  شما برنامه های دیجیتال مارکتینگ هم انجام میدین ؟

  پاسخ
  • بله
   البته از اونجایی که برنامه های دیجیتال نیار به استراتژی و تولید محتوا داره این کار توسط تیم من انجام میشه
   شما میتونین با ایمیل یا شماره تماس با من در ارتباط باشین
   info@ravinkhosravi.com
   09122589289

   پاسخ
 • Douglas Palmore
  آذر 27, 1399 10:17 ق.ظ

  خیلی مطلب جالبی بود
  ممنون از شما

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست