تفاوت برندسازی و بازاریابی در 6 نکته اساسی

تفاوت برندسازی و بازاریابی

توجه به تفاوت برندسازی و بازاریابی می تواند در تدوین استراتژی های مربوط به گسترش کسب و کار و انتخاب روش تبلیغات مؤثر باشد. گاه واژه برندسازی و بازاریابی مترادف یکدیگر استفاده می شوند با این حال، از نظر عمومی 6 نکته عمده وجود دارد که می تواند تفاوت بین برندسازی و بازاریابی را مشخص کند:

نکات مهم در تشخیص تفاوت برندسازی و بازاریابی

توجه به جزئیات این دو اصطلاح و همچنین تفاوت میان آنها باعث می شود تا اغلب صاحبان کسب و کار روش‌های صحیح تر و اقدامات به موقع را در زمینه تبلیغات، برندینگ و بازاریابی و گسترش حیطه کسب و کار خود داشته باشند. به این ترتیب می توان این 6 نکته را به این صورت دسته بندی نمود.

1. بازاریابی پیامی است که سعی در انتقال آن دارید. برند شما هویت شماست.

برند شما دلیل وجود شماست. این ارزش معتبر، منحصر به فرد و واحدی است که می توانید به مشتریان ارائه دهید.

برند دربرگیرنده فرهنگ شرکت شما است و هر بار که مشتری با برند شما وارد تعامل می شود این فرهنگ به آن منتقل می شود. از طرف دیگر تفاوت برندسازی و بازاریابی دراین است که مدیریت برند و بازاریابی فقط پیامی است که به آنها منتقل می شود.

2.برندسازی  قبل از بازاریابی مطرح می شود

صرف داشتن لوگو، طرح بسته بندی و یک شعار به معنای داشتن برند نیست. آنچه در واقع دارید مجموعه ای از مواد و پیام های بازاریابی است.

پیتر گتمن از MicroArts اینگونه بیان می کند – “بسیاری از افراد از مرحله ی اول فرایند برندینگ غفلت میکنند؛ خواه اینکه آن را فراموش کنند یا عمداً آن را نادیده بگیرند” بنابراین، شما باید مقداری تامل کنید

“مرحله اول چیست؟”

این فرآیند تعیین و تعریف ارزش برند شما در صنعت است. هنگامی که به این فرایند رسیدگی کردید، می توانید استراتژی برندسازی و بازاریابی خود را توسعه داده و در آخر کمپین بازاریابی خود را بسازید.

3. شما صاحب بازاریابی خود هستید، اما مصرف کنندگان صاحب برند شما هستند.

درک و کنترل این در مقایسه و تفاوت برندسازی و بازاریابی آسان تر است. با این وجود برندسازی به این آسانی نیست که به نظر می رسد.

برخی جنبه ها مانند بازاریابی و خدمات به مشتری وجود دارد که در برند شما نقش دارند اما بدون استفاده از این جنبه های حیاتی نمی توانید ارزش برند خود را ایجاد کنید.

به گفته پیتر گتمن – “برند شما ایده شما نیست. با کمال تعجب، بسیاری از مدیران معتقدند که می توانند نحوه درک برند خود را توسط توده های مصرف کنندگان کنترل کنند. اما آنها نمی توانند.”

درک تفاوتهای اساسی بین برندسازی و بازاریابی بسیار مهم است و هرگز نباید آنها را با هم اشتباه گرفت.

یکی از این تفاوت ها این است که در حالی که بازاریابی قصه گویی است، برندینگ بیشتر از صحبت کردن، شامل گوش دادن است. مصرف کنندگان بهتر می توانند به شما بگویند برند شما چیست و چگونه باید باشد زیرا آنها در واقع بهتر از شما می دانند.

بهترین برندهای جهان آنهایی هستند که از درک خود از تفاوت بین برندینگ در مقابل بازاریابی استفاده می کنند و نوعی از کمپین های بازاریابی را ایجاد می کنند که با استراتژی بازاریابی و برندینگ آنها هماهنگ است.

چنین برندهایی همیشه به حرف مشتریانشان گوش می دهند و به انتظارات و ارزش های آنها اجازه می دهند جایگاه برندشان را مشخص کنند. سپس آنها کمپین های بازاریابی را برای انتقال این ارزش ها از طریق روش های ساده و منحصر به فرد ایجاد می کنند.

4. برندسازی یک استراتژی است. بازاریابی یک تاکتیک است.

در این نکته از تفاوت برندسازی و بازاریابی ممکن است چیزی به برند بیافزاید، اما برند بزرگتر از هر فعالیت بازاریابی است. برند همان چیزی است که پس از رفتن بازاریابی برجا می ماند.

برند همان چیزی است که بعد از مواجه شدن با آن از طریق هرگونه فعالیت بازاریابی یا غیر بازاریابی در ناخودآگاه شما ثبت می‌شود. ممکن است این لزوماً به این معنی نباشد که شما در آن لحظه محصول (یا خدمات) را امتحان کرده یا خریداری کرده باشید.

این امر تاثیری مهم در تحریک مشتری برای خرید محصول شما دارد، اما در واقع این برند است که وفاداری واقعی مشتریان را تعیین می کند. یک برند از مولفه های بسیاری تشکیل شده است و تجربه مشتری یکی از مهمترین آنهاست.

5. بازاریابی خریداران را کشف و تحریک می کند. برند است که باعث می شود مشتریان فداکار، طرفدار و حتی مبلغ آن باشند.

همین اصل مشترک در مورد انواع شرکت ها و سازمان ها نیز صدق می کند. گفته می شود که “همه سازمان ها باید بفروشند”. نحوه فروش آنها مسئله متفاوتی است و هر یک از کارمندان این برند یا در آن سهیم هستند یا به آن آسیب می رسانند.

هر فکر، هر سیاست، هر اقدام، هر تبلیغ بر وفاداری به برند تأثیر دارد. چنین اقداماتی بر فروش نیز تاثیر می گذارند.

از جنبه مالی، بازاریابی یک مرکز هزینه است. با گفتن این موارد، فعالیت های بازاریابی به درستی تحقق و پیاده سازی نمی شوند و این می تواند باعث شود که مانند یک مرکز هزینه به نظر برسد اما یک کمپین بازاریابی خوش ساخت مانند یک سرمایه گذاری برای فروش و تقویت برند عمل می کند.

حال بیایید ببینیم که آیا برندسازی مرکز هزینه است یا خیر؟

دوباره، در ظاهر بله، مرکز هزینه است. اما، وفاداری همان بازدهی است که برای آن دریافت می کنید.

آیا این یک مرکز هزینه ارزان نیست؟ اینجا بازدهی همان کارمندان سخت کوش و خود انگیخته و مشتریان فوق العاده وفاداری که به عنوان سفیران شرکت عمل می کنند، هستند.

6. برندسازی به اندازه داشتن شفافیت مالی، داشتن آگاهی از آینده، همراه با پرسنل با کیفیت برای موفقیت یک شرکت یا یک سازمان غیرانتفاعی مهم است.

برندسازی یک ماده حیاتی برای یک اقدام موفق است. در ابتدا، ممکن است برندسازی مانند استخدام کارمندان موثر، مبتکران کسب و کار یا کارشناسان مالی مرکز هزینه به نظر برسد، اما آنچه واقعاً پرهزینه است فرار از آن یا داشتن یک مرکز غیراستاندارد است.

هر جا که بازاریابی به پایان می رسد، برندسازی آغاز می شود!

این شاید مهمترین تفاوت برندسازی و بازاریابی باشد. در نهایت با توجه به تفاوت های موجود میان برندسازی و بازاریابی زمان مناسب شروع هر مرحله و نکات مهم در مدیریت آن را مرور کردیم.

برندسازی و بازاریابی

برندسازی چیست؟

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست